Badanie stóp

W naszym Centrum odbywają się od początku 2012 roku komputerowe badania stóp. Jest to innowacyjna metoda uzyskania obrazu stóp oraz ich parametrów ortopedyczno-biomechanicznych. Na tej podstawie możliwe jest wykonanie zaopatrzenia indywidualnego – korekcyjnego lub profilaktycznego. Są to wkładki lub specjalne klapki, które dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu ich powierzchni, umożliwiają prawidłowe ustawienie stopy na podłożu i tym samym usunięcia problemów bólowych.


Dla kogo

Badanie przeznaczone jest dla wszystkich, którzy dostrzegają jakieś problemy ze stopami ( bóle, kłucia, pieczenia, zaczerwienienia, zmiany obrysów stawów, halluksy, trudności w chodzeniu,  odciski, modzele, zmiany płytek paznokciowych ) oraz ze stawami leżącymi wyżej ( bóle kolan i stawów biodrowych, kręgosłupa, skoliozy wynikające z różnic długości kończyn ). Częstymi pacjentami są dzieci, u których rodzice dostrzegli niepokojące sygnały dotyczące ustawienia stóp, bólów stóp, niechęci dzieci do aktywności, chodzenia na palcach, niesymetrycznego „ścierania” butów.  Osobną grupą są chorzy na cukrzycę, którzy są szczególnie zagrożeni problemami ze stopami, związanymi z tzw. „stopą cukrzycową”, w połączeniu z wadliwym ustawieniem stóp oraz stosowania niewłaściwego obuwia.


Badanie

Badanie odbywa się na specjalnym komputerowym skanerze, który jest podłączony do komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz kamery, która rejestruje kątowe ustawienie stóp. Dzięki temu uzyskuje się bardzo dokładne pomiary ( do setnych części milimetra ). Całość jest wyświetlana na dużym ekranie, analizowana przez fizjoterapeutę i na bieżąco omawiane z pacjentem. Czas badania to ok. 50 min.


Analiza

Posiadane dane pozwalają określić, jaki typ stopy mamy okazję badać, jak kształtują się łuki podłużny i poprzeczny, w jaki sposób rozkładają się siły działające na stopy podczas obciążania, skąd się biorą zmiany na skórze ( nagniotki, modzele, odciski, zaczerwienienia ). Komputer mierzy dokładnie długość stóp, szerokość, kąty koślawości/szpotawości paluchów, kątowe ustawienie kości piętowych, szerokości pięt. Dodatkowo wyznacza inne wartości: wskaźniki Weisfloga i Clarka, obszary przeciążeń i niedociążeń stóp. Wszystkie te dane określają jak stopa jest skonstruowana i dzięki temu można ustalić bardzo dokładnie w jaki sposób można przeprowadzić działania, zmierzające do skorygowania wadliwych ustawień.


Dzieci


Niezwykle ważne jest, by odpowiednio wcześnie reagować na problemy z ukształtowaniem stóp u dzieci. Powodem problemów mogą być wady rozwojowe, zmniejszone lub zwiększone napięcie mięśniowe, powodujące wadliwe ustawienie biomechaniczne, genetyczne uwarunkowania kształtujące wygląd oraz nieprawidłowe ustawienia struktur anatomicznych względem siebie. Niestety częstym powodem problemów ze stopami u dzieci jest stosowanie złego obuwia na zewnątrz oraz do wewnątrz ( dom, przedszkole, szkoła itp. ) pomieszczeń. Dzięki badaniu na skanerze mamy gotowy materiał do analizy i określenia z jakim problemem mamy do czynienia i w jaki sposób możemy skorygować ewentualne wadliwe ustawienia stóp. Można to zrobić za pomocą indywidualnych wkładek ortopedycznych, seryjnych wkładek zmieniających kątowe ustawienia stępu, określonych zabiegów rehabilitacyjnych oraz specjalnych ćwiczeń korekcyjnych. Bardzo ważną sprawą jest omówienie i wybranie odpowiedniego obuwia, korzystając z przykładów. Im wcześniej zadziałamy w celowany sposób tym szybciej i skuteczniej będziemy mogli skorygować wadliwe ustawienia.


Wizyty kontrolne u dzieci

Dzięki uzyskanym wynikom, mamy pełne dane o ukształtowaniu stóp dzieci. Jest to pomocne podczas wizyt kontrolnych, dzięki którym możemy przekonać się jak stopy się rozwijają, czy wzrost jest harmonijny na długość i szerokość, czy prawidłowo kształtują się łuki oraz inne parametry ortopedyczne stóp. Jeśli podczas pierwszej wizyty zalecone były działania związane z korekcją ustawień (m.in. ćwiczenia korekcyjne, wkładki korekcyjne ), podczas wizyty kontrolnej można ocenić stan po tych działaniach oraz odpowiednio reagować, w zależności od potrzeb. Wizyty kontrolne trwają o połowę krócej od pierwszego badania - zbieramy materiał do analizy porównawczej i ustalamy dalsze postępowanie terapeutyczne.


Zaopatrzenie

Po zebraniu materiału do analizy po badaniu, możemy na jego podstawie stworzyć indywidualne zaopatrzenie produkowane na miarę ( wkładki ortopedyczne lub klapki ortopedyczne ), które pozwoli na skorygowanie wadliwych ustawień stóp. Podczas fazy projektowania, na bazie obrazu i danych uzyskanych podczas badania, można dowolnie zaprojektować powierzchnię danego zaopatrzenia, aby w precyzyjny sposób ustawić stopę w prawidłowych warunkach. Komputer z bardzo dużą dokładnością pod kontrolą projektanta, pozwala stworzyć powierzchnię, która pozwala m.in. na:

  • odciążenie odcisków i modzeli
  • zlikwidowania płaskostopia poprzecznego ( za pomocą peloty śródstopnej, dostosowanej długością, szerokością, wysokością oraz miejscem usytuowania do danej stopy )
  • uniesienie łuku podłużnego
  • korekcję ustawienia koślawego/szpotawego kości piętowych
  • odciążenie płytek paznokciowych, biorących udział w nieprawidłowym podparciu
  • odciążenia rozcięgna podeszwowego
  • podparcie zewnętrznych krawędzi stóp w przypadku stóp wysokich i wydrążonych. 

Korekcja odbywa się na zasadzie negatywu, upraszczając: strefy przeciążone – odciążamy, strefy niedociążone – dociążamy.


Wkładki stworzone są ze specjalnego materiału bazowego pochodzącego od światowych liderów w zakresie produkcji tworzyw termoplastycznych. Jest to system „zamkniętokomórkowy", który dzięki swojej budowie nie chłonie wilgoci (w tym potu) i posiada wyjątkowe właściwości amortyzacyjne. Wkładka finalnie pokryta jest skórą, aby jak najlepiej „współgrała” ze stopą i była łatwa w utrzymaniu w czystości.


Obuwie

Podczas badania dużo czasu poświęcamy również obuwiu. Niestety, źle dobrane, przyczynia się do powstawania trwałych zmian degeneracyjnych stóp. Częstymi błędami podczas kupowania butów są zbyt krótkie i wąskie obuwie, zbyt niskie w okolicy palców, zbyt wysoki obcas, nie wiązane, pozbawione prawidłowej ochrony od strony podeszwy itp. Posiadając już dane dotyczące wymiarów i parametrów stóp, możemy zasugerować rodzaj prawidłowego obuwia, który będzie najlepszy dla danych stóp. Opowiemy o kilku najważniejszych cechach i parametrach, które powinny być zachowane, żeby buty były komfortowe i nie powodowały negatywnych zmian w obrębie stóp oraz stawów wyżej leżących.


Miejsce badania


Badania wykonujemy w naszym Centrum w Nysie przy ul. Piastowskiej 39    ( tel. do rejestracji: 77 44 800 70 ) 

 
 


 
 
 
 
 

Nysa, ul. Piastowska 39

tel. (77) 44 800 70

gabinet@complexmed.pl


Complex Piotr Chudy 2015 all rights reserved

komputerowe badanie stóp, komputerowe badanie postawy ciała, badanie wad postawy, badanie skoliozy, pomiary skoliozy, pomiary kręgosłupa, pomiary stopy, boli stopa, boli kręgosłup, leczenie stóp, leczenie kręgosłupa, indywidualne obuwie dla dzieci, buty dla dzieci, laserowe badanie stóp, laserowe badanie pleców, badanie stópek, badanie stóp dzieci, kapcie dla dziewczynki, kapcie dla chłopczyka, analiza chodu, videografia, lordoza, kifoza, kontrola postawy, rehabilitacja nysa, fizjoterapia nysa, koślawe pięty, koślawe stopy, koślawe kolana, boczne skrzywienie kręgosłupa, 
Jest możliwe, że nasza strona będzie zapisywać na twoim urządzeniu końcowym tzw. pliki cookies w celu zoptymalizowania jej działania oraz zwiększenia komfortu jej przeglądania. Możesz w każdej chwili wyłączyć je w swojej przeglądarce.